Winners - 2019

Special Awards

Most Elegant Open Pre-War Car

1933 Phantom II Continental Three Position Drophead Coupe
David Gooding

The Chairman’s Award

1949 6C 2500 SS
The Schigiel Collection

Most Elegant Closed American Pre-War Classic Car

1940 120 Touring Sedan
Robert & Gege Escalante

Classic Car Capital Award

1967 330 GTC
Peter Devereaux

Classic Car Capital Award

1957 Beeskow Cabriolet
Scott Boses & Celesta Pappas-Boses

Best Paint & Finish

1936 Series 1404 Super 8 Convertible Coupe
Paul Whitney

Sports Car Market Pursuit of Passion

1974 3.0CSL Batmobile
Ron Perry

People’s Choice

1959 190SL
George Karapetian

Most Elegant Pre War Car Award

1933 12 Cylinder 165-A Cabriolet
Lloyd Cranford

Most Elegant Post War Car Award

1947 Body by Guillore
Don Williams

Pasadena Humane Society Award

1946 Marmon Herrington Woody Wagon
David Pyle

San Marino Rotary Club Award

1912 Type 35-C Runabout
Paul Gould

Most Exotic Sports Car Award

1967 Pirana (XKE Chasis)
Edward Superfon

Mayor’s Award

1910 Model M 6-40 Touring
Joe & Janice Conzonire

Muscle Car Review Editor’s Choice Award

1965 Shebly 350 GT Mustang
Ronald Corradini

Best in Show - Pre War  (To 1942)

1910 Model M 6-40 Touring
Joe & Janice Conzonire

Best in Show - Post War (1946-Present)

1954 300SL Gullwing
R. Lee Brown

HVA Preservation Award

1923 Model L
Michael Adams

Class Awards

Class A: Brass & Nickel Era Cars (Non CCCA)

First Place
1910 Thomas Flyer Model M 6-40 Touring
Joe & Janice Conzonire

Class A: Brass & Nickel Era Cars (Non CCCA)

Second Place
1904 Franklin (blank)
John Adamick

Class A: Brass & Nickel Era Cars (Non CCCA)

Third Place
1913 Buick Model 40 Touring
Robert Scott

Class B: HVA Preservation Cars (Non-CCCA)

First Place
1923 Lincoln Model L
Michael Adams

Class B: HVA Preservation Cars (Non-CCCA)

Second Place
1973 Plymouth Duster 340
Douglas Vura

Class B: HVA Preservation Cars (Non-CCCA)

Third Place
1932 Stutz DV-32
Steve & Susan Babinsky

Class C-1-1: Open Packards

First Place
1936 Packard Series 1404 Super 8 Convertible Coupe
Paul Whitney

Class C-1-1: Open Packards

Second Place
1934 Packard Series 1101 Roadster
Gary Severns

Class C-1: CCCA - American Open (Full Classics Only)

First Place
1936 Pierce-Arrow Model 1602 Convertible Coupe
Lehrman Collection

Class C-1: CCCA - American Open (Full Classics Only)

Second Place
1931 Auburn 8-98 Boattail Speedster
Gary Whitener

Class C-1: CCCA - American Open (Full Classics Only)

Third Place
1930 Duesenberg Modle J Convertible Sedan
Academy of Art University

Class C-2: CCCA - American Closed (Full Classics Only)

First Place
1933 Chrysler Imperial CL Lebaron CC
Larry Nannini

Class C-2: CCCA - American Closed (Full Classics Only)

Second Place
1941 Cadillac Series 60S Imperial Show Car
Academy of Art University

Class C-2: CCCA - American Closed (Full Classics Only)

Third Place
1941 Cadillac 60 Special
Arthur Kahn

Class C-3: CCCA - European Open (Full Classics Only)

First Place
1924 Rolls-Royce Silver Ghost - Riviera Town Car
Richard Atwell

Class C-3: CCCA - European Open (Full Classics Only)

Second Place
1947 Delehay Body by Guillore
Don Williams

Class C-3: CCCA - European Open (Full Classics Only)

Third Place
1938 Peugeot 402 Darl’mat Special Sport Roadster
Mark Hyman

Class D: Pre WWII American Manufacturer (Non - CCCA)

First Place
1938 Buick Century Series 60C
Richard Luna

Class D: Pre WWII American Manufacturer (Non - CCCA)

Second Place
1930 Ford Rumble Seat Coupe
Tony Catroppa

Class D: Pre WWII American Manufacturer (Non - CCCA)

Third Place
1929 Ford Model A Roadster Pick-Up
Frank Jamison

Class E-1: Porsche - 356 Open & Closed

First Place
1963 Porsche T6 Super 90
William Clevenger

Class E-1: Porsche - 356 Open & Closed

Second Place
1959 Porsche 356 Coupe
Michael Bensen

Class E-1: Porsche - 356 Open & Closed

Third Place
1958 Porsche 356 SP 1600
Norman Harris

Class E-2: Porsche - 911 Thru 1973 Open & Closed

First Place
1967 Porsche 911S Soft Window Targa
Joseph & Shella Salvo

Class E-2: Porsche - 911 Thru 1973 Open & Closed

Second Place
1969 Porsche 911S
Bradley Baldwin

Class E-2: Porsche - 911 Thru 1973 Open & Closed

Third Place
1973 Porsche 911S
Linda & David Yerzley

Class E-3: Porsche – 911 1974 Thru 1989

First Place
1989 Porsche 911 Spedster
Chris Marchack

Class E-3: Porsche – 911 1974 Thru 1989

Second Place
1987 Porsche 930
Andrew Kahn

Class E-3: Porsche – 911 1974 Thru 1989

Third Place
1989 Porsche 911 Carrera Targa
Robert Bauer

Class F-1: American Luxury Open 1947-1974

First Place
1956 Lincoln Premiere Convertible
Jim Davidson

Class F-1: American Luxury Open 1947-1974

Second Place
1953 Cadillac Eldorado
Robert Randolph III

Class F-1: American Luxury Open 1947-1974

Third Place
1958 Continental Mark III
Dieter & Patricia Balough

Class F-2: American Luxury Closed 1947-1974

First Place
1972 Lincoln Continental Mark IV
James Powers

Class F-2: American Luxury Closed 1947-1974

Second Place
1956 Mercury Montclair 2 Door Hardtop
Art Cragnotti

Class F-2: American Luxury Closed 1947-1974

Third Place
1964 Buick Riviera
Dan Gregg

Class F-3: Tri5 Chevy

First Place
1959 Chevrolet Impala Convertible
Cesar Lozano

Class F-3: Tri5 Chevy

Second Place
1957 Chevrolet Bel-Air Coupe
Len Yerkes

Class F-3: Tri5 Chevy

Third Place
1957 Chevrolet Bel-Air Convertible
James Conrad

Class G-1: European Luxury 1947-1965

First Place
1952 Rolls-Royce Silver Dawn
Ernie Ruelas

Class G-1: European Luxury 1947-1965

Second Place
1961 Rolls-Royce Silver Cloud II
Michael Siganoff

Class G-1: European Luxury 1947-1965

Third Place
1960 Bentley Continental Flying Spur
Collector Car Vault

Class G-2: Citroën - 100 Year Anniversary

First Place
1963 Citroen DS19 Dandy
Peter & Merle Mullin

Class G-2: Citroën - 100 Year Anniversary

Second Place
1969 Citroen Break
Dennis Duesing

Class G-2: Citroën - 100 Year Anniversary

Third Place
1962 Citroen 2CV Model AZLP
Timothy Broers

Class H: Exotic Super Cars (Ferrari, Lamborghini, McLaren etc.)

First Place
2012 Mercedes-Benz SLS Gullwing
Dan Fienberg

Class H: Exotic Super Cars (Ferrari, Lamborghini, McLaren etc.)

Second Place
2018 Porsche GT2 RS
Albert Salvo

Class H: Exotic Super Cars (Ferrari, Lamborghini, McLaren etc.)

Third Place
2006 Spyker C8 Spyder
Brett Sokolow

Class I: American Postwar Orphan Marques - Edsel, Kaiser, Muntz Nash, Rambler, Willys, Hudson & Studebaker Thru 1974

First Place
1957 Studebaker Golden Hawk
Rodney Byrd

Class I: American Postwar Orphan Marques - Edsel, Kaiser, Muntz Nash, Rambler, Willys, Hudson & Studebaker Thru 1974

Second Place
1952 Woodill Wildfire
Deanna & Chris Roth

Class I: American Postwar Orphan Marques - Edsel, Kaiser, Muntz Nash, Rambler, Willys, Hudson & Studebaker Thru 1974

Third Place
1956 Studebaker Flight Hawk
George & Shirley Colvin

Class L-1: Lamborghini 1963 - 1990 Including GT's, Miura, Diablo, Countach

First Place
1976 Lamborghini Countach Periscope
Jim George Bobileff Motorcar Co.

Class L-1: Lamborghini 1963 - 1990 Including GT's, Miura, Diablo, Countach

Second Place
1972 Lamborghini Jarama
Joe Tseng

Class L-1: Lamborghini 1963 - 1990 Including GT's, Miura, Diablo, Countach

Third Place
1975 Lamborghini Urraco P250 Type III
Chris Holl

Class L-2: Lamborghini Gallardo 2004-2014

First Place
2006 Lamborghini Gallardo
Melody Reid

Class L-2: Lamborghini Gallardo 2004-2014

Second Place
1994 Lamborghini Diablo SE30
Chris Wong

Class L-2: Lamborghini Gallardo 2004-2014

Third Place
2008 Lamborghini Murcielago
Douglas Greene

Class M-1: Mercedes Benz - 300SL Gullwing and Roadsters Thru 1963

First Place
1954 Mercedes-Benz 300SL Gullwing
R. Lee Brown

Class M-1: Mercedes Benz - 300SL Gullwing and Roadsters Thru 1963

Second Place
1961 Mercedes-Benz 300SL Gullwing
Tom & Linda Bau

Class M-1: Mercedes Benz - 300SL Gullwing and Roadsters Thru 1963

Third Place
1957 Mercedes-Benz 300SL Gullwing
Thomas Burniston

Class M-2: Mercedes Benz - 190SL

First Place
1956 Mercedes-Benz 190SL
Bill Slemmons

Class M-2: Mercedes Benz - 190SL

Second Place
1959 Mercedes-Benz 190SL
George Karapetian

Class M-2: Mercedes Benz - 190SL

Third Place
1962 Mercedes-Benz 190SL
Lothar Motschenbacher

Class M-3: Mercedes Benz - 230SL - 250SL - 280SL

First Place
1971 Mercedes-Benz 280SL
Steve Hille

Class M-3: Mercedes Benz - 230SL - 250SL - 280SL

Second Place
1970 Mercedes-Benz 280SL
Kip Cypress

Class M-3: Mercedes Benz - 230SL - 250SL - 280SL

Third Place
1968 Mercedes-Benz 250SL
Andrew Holmes

Class M-4: Mercedes Benz - Post War thru 1972 Luxury

First Place
1961 Mercedes-Benz 300 Model D
Barry Sohnen

Class M-4: Mercedes Benz - Post War thru 1972 Luxury

Second Place
1950 Mercedes-Benz 300C Station Wagon
David Pyle

Class M-4: Mercedes Benz - Post War thru 1972 Luxury

Third Place
1971 Mercedes-Benz 280SE 3.5 Cabriolet
Ralph Weiss

Class N-1: American Big Block Muscle Cars 1962 – 1972GM

First Place
1961 Chevrolet Impala Super Sport
Tom Krefetz

Class N-1: American Big Block Muscle Cars 1962 – 1972GM

Second Place
1962 Chevrolet Impala Convertible
Harry Nicks

Class N-1: American Big Block Muscle Cars 1962 – 1972GM

Third Place
1967 Chevrolet Camaro L78 Pace Car
Dan Bishop

Class N-2: American Big Block Muscle Cars 1962 – 1972 Non GM

First Place
1968 Dodge Hemi Super Bee
Ward Gappa

Class N-2: American Big Block Muscle Cars 1962 – 1972 Non GM

Second Place
1970 Dodge Charger RT 440 Six Pack
Diego Villagomez

Class N-2: American Big Block Muscle Cars 1962 – 1972 Non GM

Third Place
1969 Mercury Couger Convertible
Dann Allen

Class N-3: Pony Cars - Mustang thru 1973

First Place
1965 Ford Shebly 350 GT Mustang
Ronald Corradini

Class N-3: Pony Cars - Mustang thru 1973

Second Place
1966 Ford Shelby GT350
Margaret Alley

Class N-3: Pony Cars - Mustang thru 1973

Third Place
1965 Ford Mustang
Clyde Widrig

Class N-4: Pony Cars - Camaro - AMC - Firebrd Trans Am - Barracuda - Challenger - & AMX - Small Block 283-350ci. Thru 1973

First Place
1966 Chevrolet Nova L79
Larry Boord

Class N-4: Pony Cars - Camaro - AMC - Firebrd Trans Am - Barracuda - Challenger - & AMX - Small Block 283-350ci. Thru 1973

Second Place
1968 Mercury Couger Coupe
Ted Taylor

Class N-4: Pony Cars - Camaro - AMC - Firebrd Trans Am - Barracuda - Challenger - & AMX - Small Block 283-350ci. Thru 1973

Third Place
1969 Chevrolet Camaro 350 SS/RS
Vance Weisbruch

Class O-1: Italian Sports Cars (No Ferrari) 1946 - 1973

First Place
1967 ASA 1000GT
Alan & Wendy Hart

Class O-1: Italian Sports Cars (No Ferrari) 1946 - 1973

Second Place
1972 Alfa Romeo Montreal
MIchael Kerns

Class O-1: Italian Sports Cars (No Ferrari) 1946 - 1973

Third Place
1949 Alfa Romeo 6C 2500 SS
The Schigiel Collection

Class P: Station Wagon-Steel body, Non-Woodie, 1946 thru 1972

First Place
1957 Ford Del Rio Ranch Wagon
Dan Weiss

Class P: Station Wagon-Steel body, Non-Woodie, 1946 thru 1972

Second Place
1956 Dodge Custom Sierra
The Porto Collection

Class P: Station Wagon-Steel body, Non-Woodie, 1946 thru 1972

Third Place
1967 Ford Country Squire
Michael Klyde

Class Q: Corvette - Though 1973

First Place
1953 Chevrolet Corvette
Gary Hiltunen

Class Q: Corvette - Though 1973

Second Place
1967 Chevrolet Corvette Coupe
Harry LeKites

Class Q: Corvette - Though 1973

Third Place
1963 Chevrolet Corvette Fuel Injected
Robert Oropallo

Class S-1: Jaguars - XKE Thru 1967

First Place
1961 Jaguar E-Type Coupe
Gordon Logan

Class S-1: Jaguars - XKE Thru 1967

Second Place
1967 Jaguar Pirana (XKE Chasis)
Edward Superfon

Class S-1: Jaguars - XKE Thru 1967

Third Place
1965 Jaguar E-Type Coupe
Ron Avery

Class U-1: British Sports Cars - 1946 - 1975 - Aston Martin - Austin Healy - Triumph - MG

First Place
1957 MG MGA 1500 Roadster
Ron & Julie Chase

Class U-1: British Sports Cars - 1946 - 1975 - Aston Martin - Austin Healy - Triumph - MG

Second Place
1955 Jaguar XK-140 OTS
Robert Huntington

Class U-1: British Sports Cars - 1946 - 1975 - Aston Martin - Austin Healy - Triumph - MG

Third Place
1963 Jaguar E-Type Roadster
Robert & Pam Funari

Class U-2: Morgan - 3 Wheelers 1909-1952 & 4 Wheelers 1936-1989 Judged. 1990-2018 Exhibit Only

First Place
1970 Morgan T8 Roadster
Fred & Carolyn Klein

Class U-2: Morgan - 3 Wheelers 1909-1952 & 4 Wheelers 1936-1989 Judged. 1990-2018 Exhibit Only

Second Place
1954 Morgan 4 Plus Roadster
Creighton Turner

Class U-2: Morgan - 3 Wheelers 1909-1952 & 4 Wheelers 1936-1989 Judged. 1990-2018 Exhibit Only

Third Place
1964 Morgan Plus 4 Drophead Coupe
Christopher Dutra

Class V-1: Volkswagen - Thru 1974

First Place
1963 Volkswagen 113 Sunroof Beetle
Phil Nathans

Class V-1: Volkswagen - Thru 1974

Second Place
1962 Volkswagen Bug
Nancy Kyllingstad

Class V-1: Volkswagen - Thru 1974

Third Place
1957 Rometsch Beeskow Cabriolet
Scott Boses & Celesta Pappas-Boses

Class W-1: Woodies - Thru 1974 (Non Modified)

First Place
1941 Packard Woodie Station Wagon & 1954 Chris Craft
Jeannie & Rob Hilarides

Class W-1: Woodies - Thru 1974 (Non Modified)

Second Place
1946 Ford Woodie Station Wagon
Scott Swanson

Class W-1: Woodies - Thru 1974 (Non Modified)

Third Place
1948 Chevrolet Woodie Station Wagon
Lou Roupoli

Class Y-1: BMW through 1978

First Place
1972 BMW 3.0 Si
David & Adam Wetzel

Class Y-1: BMW through 1978

Second Place
1957 BMW Isetta 300
Ben Miller

Class Y-1: BMW through 1978

Third Place
1974 BMW 3.0CSL Batmobile
Ron Perry

Concorso Ferrari at the San Marino Motor Classic

Best In Concorso Ferrari

1984
Andrew Tymkiw

Class R-1 (Early to 275)

Platinum
1960 250 GT PF Coupe
Paul Colony

Gold
1963 250 GTE
Ed Swart

Class R-2 (330 and 365)

Platinum
1973 365GT4 2+2
Mike Kerns

Gold
1969 365GTC
Ken Roath

Silver
1965 330GTC
Mark Snow

Class R-3 (Dino & 308GT4)

Platinum
1972 Dino 246
Steve Kouracos

Gold
1975 308GT4 Dino
Stephen Bailey

Silver
1972 Dino 246
John Etchart

Class R-4 (328 & 348)

Platinum
1985 308GTSQV
David Pham

Platinum
1985 308GTB QV
Joey Brauer

Gold
1980 308GTDI
Chad Woods

Silver
1985 308 QV
Andrew Levich

Class R-5 (328 & 348)

Platinum
1994 348 Spider
Derek Schfield

Platinum
1989 348 GTB Turbo
Joseph Casale

Gold
1987 328 GTS
Marilyn Wiersema

Silver
1994 348 Spider
Brian Hubbard

Class R-6 (355 &456)

Platinum
1998 355 Berlinetta
Peter Riley

Platinum
1993 355 Spide
Paul Simon

Platinum
1997 355 Berlinetta
Kevin Enderby

Class R-7

Platinum
2008 430 Berlinetta
Marcus Mancini

Platinum
2008 430 Scuderia
Charles Jung

Platinum
2006 430 Spider
Adil Farooqui

Platinum
2004 360 Modena
Jeff Henyan

Platinum
2005 360 Spider
Ross Albu

Gold
2005 430
Todd Lubin

Silver
2007 430 Spider
Carl Forshage

Class R-8 (Testarossa & Boxer)

Platinum
1992 512TR
Tom Brockmiler

Platinum
1984 512BBI
Andrew Tymkiw

Class R-9 (550 & 575)

Platinum
2001 550
Ken Woolcott

Platinum
2001 550
Miguel Koenig

Platinum
2002 550
Bruce Leeds

Platinum
2000 550
Chris Kirkwood

Gold
2003 575
Steve Steinhardt

Silver
1999 550
Ken Sacks

Class R-10 (599 &612)

Platinum
2008 599 GTB
Jeff Maynard

Platinum
2006 612
Peter Lund

Platinum
2008 599 GTB
Andrew Goetz

Gold
1999 550
Burton Katz

Silver
2005 612 Scaglietti
Albert Ortiz